Producenci
Od niedawna w naszej ofercie
Origami 3D. Paw - zestaw kreatywny 549 elementów
Origami 3D. Paw - zestaw kreatywny 549 elementów

49,00 zł

Ekosystem 2 – Rafa koralowa
Ekosystem 2 – Rafa koralowa

59,00 zł

szt.
Duuuszki za pięć 12:00 (Duszki)
Duuuszki za pięć 12:00 (Duszki)

74,00 zł

szt.
Liczymy razem
Liczymy razem

29,00 zł

egz.
Geniusz w rodzinie. Ekspert
Geniusz w rodzinie. Ekspert

21,00 zł

egz.
Moje pierwsze origami. Pojazdy
Moje pierwsze origami. Pojazdy

19,00 zł

egz.
Dinozaury. Wycinanki
Dinozaury. Wycinanki

18,00 zł

egz.
Honeycombs blue - plastry miodu
Honeycombs blue - plastry miodu

98,00 zł

szt.
info
tel. 71 361 27 41

do księgarni stacjonarnej zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9–18

53-149 Wrocław, ul. Racławicka 11/1B

e-mail: sklep@matmaigry.pl

pełne dane adresowe: Kontakt i Lokalizacja

informacje o wysyłce: Dostawa i Płatności

lista gier dostępnych w wypożyczalni

Planimetria. Matematyka olimpijska

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 38,00 zł

Cena regularna:

38.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 4.82
Producent: Omega
Kod produktu: 02510

Opis

SERIA Matematyka olimpijska

autorzy: Beata Bogdańska, Adam Neugebauer

Kolejna dostawa w poniedziałek (25.11). Proszę korzystać z funkcji "Powiadom o dostępności".

 

Książka prezentuje podstawowe pojęcia i metody geometrii elementarnej. Zawiera 115 udowodnionych twierdzeń, 60 szczegółowo rozwiązanych zadań i 400 ćwiczeń do samodzielnej pracy. Ponadto tomik zawiera chronologiczne zestawienie nazwisk, alfabet grecki, indeks nazw oraz bibliografię odsyłającą głównie do uzupełnienia lektury oraz dalszych zbiorów zadań. Wiadomości i zadania zebrane są w pięciu działach.

Planimetria pretalesowska zawiera podstawowe definicje i aksjomaty oraz ćwiczenia z wnioskowania dedukcyjnego. Następnie wprowadzone są pojęcia z zakresu szkolnej matematyki: różne typy kątów, kąty związane z okręgiem, cechy przystawania trójkątów, własności czworokątów, szczególne punkty trójkąta, konstrukcje wielokąta wpisanego w okrąg i opisanego na okręgu, trójkąty ortyczne i czworokąty cykliczne, pola wielokątów, zasadnicze twierdzenie planimetrii i twierdzenie Pitagorasa. Wśród zagadnień niewystępujących w programie nauczania szkolnego pojawiają się: prosta Wallace'a-Simsona i twierdzenie Miquela.

Twierdzenie Talesa i podobieństwo trójkątów zawiera rozmaite zastosowania tych pojęć w geometrii, a także twierdzenia: Ptolemeusza o czworokącie wypukłym, Carnota, Ponceleta, Morleya o trójsiecznych, Hamiltona i pojęcia takie jak: potęga punktu względem okręgu, oś potęgowa, potęgowe kryterium współokręgowości, okrąg Apoloniusza, okręgi ortogonalne, dwustosunek, czwórka harmoniczna, prosta Eulera, okrąg dziewięciu punktów oraz ich zastosowania. W tym rozdziale znajdujemy tez elementy trygonometrii jak np. twierdzenie sinusów i kosinusów, podstawowe tożsamości trygonometryczne, wzór Herona, a także twierdzenie Stewarta, wzór Brahmagupty i twierdzenie Urquharta, punkt i kąt Crelle'a-Brocarda, twierdzenie o siedmiu okręgach i ich zastosowania.

Współliniowość i współpękowość, w którym podstawowymi narzędziami są: jednokładność, inwersja względem okręgu, odpowiedniość biegunowa względem okręgu i współrzędne barycentryczne. Poznajemy twierdzenia geometrii rzutowej Menelaosa, Gaussa, Desarquesa, Pascala, Pappusa i Brianchona. Rozwiązujemy słynne zadania Napoleona, Fermata, dowodzimy twierdzenia Cevy, poznajemy pojęcie symediany i stosujemy je w różnych sytuacjach geometrycznych. W zastosowaniach statyki do geometrii poznajemy pojęcia środka masy, momentu bezwładności i współrzędnych barycentrycznych, za pomocą jednokładności dowodzimy twierdzenia Feuerbacha i rozwiązujemy zadanie Apoloniusza o okręgu stycznym do trzech danych okręgów.

Przekształcenia geometryczne, w którym poznajemy izometrie płaszczyzny i ich własności grupowe, dokonujemy klasyfikacji izometrii i wykorzystujemy je w zadaniach konstrukcyjnych. Podobnie postępujemy z podobieństwami płaszczyzny, a następnie poznajemy przekształcenia afiniczne i rzutowe.

Stożkowe, w którym własności metryczne, geometryczne i optyczne elipsy, paraboli i hiperboli poznajemy w ujęciu syntetycznym, analitycznym i rzutowym.

Cechy produktu

wydawca Wydawnictwo Szkolne Omega
wydanie trzecie
miejsce i rok wydania Kraków, czerwiec 2022
ISBN 978-83-7267-711-2
format 16,5 × 23,5 cm
oprawa miękka
liczba stron x + 284

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl